Suat Özer

1970 Elazığ doğumludur. Hacettepe Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü’nden mezun olduktan sonra 20 yılı aşkın bir süre Milli Eğitim Bakanlığında İngilizce öğretmenliği yapmış ve ülkemize binlerce pırıl pırıl öğrenci armağan etmiştir. “Öğrencilerimin her biri benim yazdığım en değerli yapıttır. Onlar benim geleceğe yazdığım, zamanı gelince açılıp okunacak mektuplarımdır.” diyerek onlara olan inancını ve güvenini her zaman dile getirmektedir.

Amerika’dan Altaylara dek bütün Türk dünyasında milyonlarca kişiye ulaşan Türkçenin Diriliş Hareketi Derneğini kurarak; Türk devletleri arasında ortak Türkçenin sağlanması, dilimizin yozlaşmasının engellenmesi ve Türk çocuklarında Türkçe sevgisi ve bilinci oluşturulması için sayısız etkinlik, konferans ve sunum yapmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu’nda danışman olarak kısa bir süre görev yaptıktan sonra İsviçre’ye taşınmıştır. Türk Dünyası Parlamenterler Birliği’nin aldığı kararla Avrupa Eğitim ve Kültür Koordinatörü olarak görevlendirilmiştir. Şu anda İsviçre/Zürich’te bulunmaktadır. 

Dilbilimi ve kıyaslamalı kökenbilimi çalışmalarına büyük ilgi duymaktadır. Türkçemizin ve tarihimizin yeterince derinlemesine incelenmemiş olduğunu, bu yönde yapılacak çalışmalarla “dünya ve diller tarihini” değiştirebilecek bulgulara ulaşılabileceğini düşünmektedir. “Kendisinden, köklerinden ve kültüründen utanç değil övünç duyan insanlara” gereksinimimiz olduğunu ve bütün bilim alanlarında bu bakış açısı ve bu özgüvenle değerli bireyler yetiştirerek çok büyük ulusal başarılara imza atabileceğimize yürekten inanmaktadır.

Müzik ile ilgili çalışmalarını yıllardır severek sürdürmekte; bağlama, kopuz ve gitar çalmakta ve kendine ait yüzlerce bestesi bulunmaktadır. Birçok ünlü sanatçıyla birlikte stüdyo çalışmalarında bulunmuş; sesbilimi, ses mühendisliği (tonmaysterlik), düzenleme (aranje), uyum (armoni) konularında çok üst düzey bilgi ve birikimler edinmiş ve çok sayıda sanatçının ve grubun albüm kayıtlarında bulunmuştur.

Derinbilime (felsefe), yönetkeye (siyaset) ve uzay bilimine olan düşkünlüğü üst boyuttadır ve önümüzdeki yıllarda; düşüncelerini, sözlerini, şiirlerini ve tasarılarını içeren yeni bir betik (kitap) yayınlayacaktır. Ülke ve dünya sorunlarının kökeninde bilgisizliğin, niteliksizliğin ve sevgisizliğin yattığına inanmaktadır.

“İnsanların en büyük yanlışı; iyiliği övüp, kötülüğü sürdürmektir.” diyen Suat Özer “Dünya tarihinde söylenmiş güzel söz çoktur. Bizim yapmamız gereken şey ise; bu güzel sözleri, güzel davranışlara dönüştürmektir.” diyerek herkesi insan olmanın erdemlerine doğru yücelmeye ve yükselmeye çağırmaktadır…

Etiketler: