SUAT ÖZER KİMDİR?

Unterrichtet: Suat Özer – Türkisch, Saz (Bağlama), Gitarre, Englisch, Mix & Mastering, Tonmeister

 

GENEL BİLGİLER

– Türkçenin Diriliş Hareketi Derneği Kurucusu

– Türk Dünyası Parlamenterler Birliği Avrupa Eğitim ve Kültür Koordinatörü

– TDH Türk Haber Kurucusu

– Zürich, TDH Kulturzentrum & Sprachschule & Musikstudio sahibi

– Özer Yayınevi Kurucusu

– Türkçenin Diriliş Hareketi adlı kitabın yazarı

– MEB İngilizce ve Türkçe öğretmeni

– Besteci ve söz yazarı

– Profesyonel müzik yönetmeni ve stüdyo tonmaysteri

 

Dil Bilgisi

Türkçe, İngilizce, Almanca, Göktürkçe, Türk lehçeleri.

 

İlgi Alanları

– Müzik, bağlama, gitar, kopuz…
– Aranjörlük ve stüdyo tonmaysterliği
– Yazarlık ve şairlik
– Doğa yürüyüşleri
– Uzay bilimi, belgeseller, Türk tarihi ve kültürü

Suat Özer

1970 Elazığ doğumludur. Hacettepe Üniversitesi Yabancı Diller Bölümü’nden mezun olduktan sonra 20 yılı aşkın bir süre Milli Eğitim Bakanlığında İngilizce öğretmenliği yapmış ve ülkemize binlerce pırıl pırıl öğrenci armağan etmiştir. “Öğrencilerimin her biri benim yazdığım en değerli yapıttır. Onlar benim geleceğe yazdığım, zamanı gelince açılıp okunacak mektuplarımdır.” diyerek onlara olan inancını ve güvenini her zaman dile getirmektedir.

Amerika’dan Altaylara dek bütün Türk dünyasında milyonlarca kişiye ulaşan Türkçenin Diriliş Hareketi Derneğini kurarak; Türk devletleri arasında ortak Türkçenin sağlanması, dilimizin yozlaşmasının engellenmesi ve Türk çocuklarında Türkçe sevgisi ve bilinci oluşturulması için sayısız etkinlik, konferans ve sunum yapmıştır. Milli Eğitim Bakanlığı Talim ve Terbiye Kurulu’nda danışman olarak kısa bir süre görev yaptıktan sonra İsviçre’ye taşınmıştır. Türk Dünyası Parlamenterler Birliği’nin aldığı kararla Avrupa Eğitim ve Kültür Koordinatörü olarak görevlendirilmiştir. Şu anda İsviçre/Zürich’te bulunmaktadır.

 

Dilbilimi ve kıyaslamalı kökenbilimi çalışmalarına büyük ilgi duymaktadır. Türkçemizin ve tarihimizin yeterince derinlemesine incelenmemiş olduğunu, bu yönde yapılacak çalışmalarla “dünya ve diller tarihini” değiştirebilecek bulgulara ulaşılabileceğini düşünmektedir. “Kendisinden, köklerinden ve kültüründen utanç değil övünç duyan insanlara” gereksinimimiz olduğunu ve bütün bilim alanlarında bu bakış açısı ve bu özgüvenle değerli bireyler yetiştirerek çok büyük ulusal başarılara imza atabileceğimize yürekten inanmaktadır.

 

Müzik ile ilgili çalışmalarını yıllardır severek sürdürmekte; bağlama, kopuz ve gitar çalmakta ve kendine ait yüzlerce bestesi bulunmaktadır. Birçok ünlü sanatçıyla birlikte stüdyo çalışmalarında bulunmuş; sesbilimi, ses mühendisliği (tonmaysterlik), düzenleme (aranje), uyum (armoni) konularında çok üst düzey bilgi ve birikimler edinmiş ve çok sayıda sanatçının ve grubun albüm kayıtlarında bulunmuştur.

Derinbilime (felsefe), yönetkeye (siyaset) ve uzay bilimine olan düşkünlüğü üst boyuttadır ve önümüzdeki yıllarda; düşüncelerini, sözlerini, şiirlerini ve tasarılarını içeren yeni bir betik (kitap) yayınlayacaktır. Ülke ve dünya sorunlarının kökeninde bilgisizliğin, niteliksizliğin ve sevgisizliğin yattığına inanmaktadır.

“İnsanların en büyük yanlışı; iyiliği övüp, kötülüğü sürdürmektir.” diyen Suat Özer “Dünya tarihinde söylenmiş güzel söz çoktur. Bizim yapmamız gereken şey ise; bu güzel sözleri, güzel davranışlara dönüştürmektir.” diyerek herkesi insan olmanın erdemlerine doğru yücelmeye ve yükselmeye çağırmaktadır…

 

Başarılar & Ödüller

 

> Boğaziçi Bilimyurdu (üniversitesi) Dil bilimi bölümünü bitiren, olağanüstü güzel bir sese ve müzik yeteneğine sahip olan kızım en büyük övünç kaynağımdır. Ülkemizin dört bir yanına dağılmış bulunan binlerce başarılı ve kişilikli öğrencimin her biri de aynı biçimde benim övünç kaynağım ve mesleğimde elde ettiğim en büyük başarımdır. Hiçbir başarı; nitelikli, saygılı, birikimli ve onurlu insanlar yetiştirmekten daha büyük ve daha önemli değildir!

Başarılar & Ödüller

 • icon 1996 MEB İngilizce öğretmenliğine başladı.
 • icon 1997 Stüdyo ASC tonmaisterlik ve stüdyo yönetmenliği çalışmalarına başladı.
 • icon 2001 Özer Dershanesi kuruldu.
 • icon 2002 Özer Yayınevi kuruldu.
 • icon 2010 Türkçenin Diriliş Hareketi kuruldu.
 • icon 2014 Türkçenin Diriliş Hareketi kitabı yayınlandı.
 • icon 2016 Türk Dünyası En Etkin Sosyal Medya Kuruluşu Ödülü – Ülkü Ocakları
 • icon 2016 Türkçenin Diriliş Hareketi dernekleşti.
 • icon 2017 Türk Dünyası En Etkili Sivil Toplum Kuruluşu Ödülü – Türk Bir Dev
 • icon 2017 “Türkçeye En Yararlı Dil Derneği ” Ödülü – Kamu-Der Ödülü
 • icon 2018 Azerbaycan İlimler Akademisi Ödülü – Unutulan Sözler Hayat Bulsun Divanı Lügati’t Türk Çalıştayı
 • icon 2019 Türk dünyasının buluşma noktası TDH Türk Haber yayın hayatına başladı.
 • icon 2020 Türk Dünyası Parlamenterler Birliği Avrupa Eğitim ve Kültür Koordinatörü olarak seçildi.
 • icon 2022 TDH İpek Yolu – Türk Dünyası ürün ve ilan sitesi www.tdh.tc hizmete girdi.
 • icon 2023Zürich, TDH Kulturzentrum & Sprachschule & Musikstudio açıldı…

Türkiye ve Türk dünyası için “Gündüz oturmadan, gece uyumadan” çalışmayı sürdürmektedir…